Home Riešenia pre Záturčie Zeleň, lavičky a odpad
2

Téma, ktorá nám je všetkým blízka, ale prekričia ju väčšinou problémy s parkovaním, bezpečnosťou, či dostupnosťou zo Záturčia. Faktom však je, že zeleň, lavičky a odpadové nádoby dotvárajú priestor v ktorom žijeme ako sa v ňom cítime. Priznám sa, že keď som sa prechádzal ulicami Záturčia pri príprave programu, na niektorých miestach som sa nestačil diviť, ako strašne vyzerajú miesta s odpadovými nádobami.

 

Každý z nás vníma väčšinou len ten „náš“ kontajner a ďalej sa nepozrie. Keď však prechádza po Záturčí, udrie mu z času na čas aj iný do očí. Keď si prejdete komplet Záturčie, zistíte, že to s tými nádobami nie je dobré. Vystupovať z auta pri smetnom koši, z ktorého vypadávajú vrecia asi nie je dobrý pocit. Rovnako vidieť zaparkované kontajnery na parkovacom mieste tiež nepoteší počas hľadania miesta na parkovanie. No a v neposlednom rade, chodiť vysýpať smeti cez frekventovanú cestu je rovnako zlé.

 

Práve preto som uvítal aktivitu s výstavbou polopodzemných kontajnerov s vysokou kapacitou a „okulahodiacim“ výzorom. Áno aj v u nás majú vyrásť. Opäť mi však chýba komplexný prístup. Nemáme plán, ako a kde nahradiť súčasné stovky smetných nádob novými. Problémom je aj to, že máme žalostne málo separovaných nádob. Pritom triedenie elektroodpadu, či zeleného odpadu je už samozrejmosťou hádam aj v poslednej dedine. Otázka odpadu a jeho triedenia je jedným z najväčších problémov Martina a pokiaľ sa nepripravíme na nový zákon, budeme sa musieť pripraviť na vysoké platby za odpad, ktoré budú v násobkoch súčasných – áno takto ďaleko zašlo to, že túto oblasť dlhodobo nerieši.

Druhým okruhom je zeleň. Neustále plátanie parkovania a výstavba parkovísk na všetkom a všade viedla k tomu, že zeleň nám zo sídliska mizne. Zvláštna a neprofesionálna starostlivosť o zeleň zo strany firmy, ktorá vykonáva tieto činnosti len zvyšuje akútnosť tohto problému. V inom bode programu som predstavil možnosti výstavby parku, ktorý by mal trochu „ozeleniť“ Záturčie, no z dlhodobého hľadiska je potrebné zmeniť starostlivosť o zeleň a opätovne zazelenať niektoré plochy.

Vedeli ste, že :

... v Záturčí je len 66 lavičiek a takmer všetky sú v katastrofálnom stave?

No a nakoniec tu máme lavičky. Máme viacero lavičiek vo vnútroblokoch, no sú v katastrofálnom stave. Popri chodníkoch však nemáme takmer žiadnu lavičku. Keďže nám sídlisko trochu starne, je dôležité myslieť aj na starších ľudí a osadiť lavičky aj popri chodníkoch. Určite by to ocenili nielen starší ľudia, ale aj mamičky s ďeťmi, či obyvatelia priľahlých vchodov. Opäť ide o tému, ktorej sa tridsať rokov nikto nevenoval. Dokonca by som sa nebál v niektorých prípadoch (napríklad v plánovanom parku) osadiť aj inteligentné lavičky, ale to je už významná nadstavba.

Stojiská na kontajnery – reorganizácia, rekonštrukcia a zvýšenie kapacity stojísk a kontajnerov, polopodzemné kontajnery v každej časti Záturčia.
100 lavičiek - výmena a významné doplnenie lavičiek na celom sídlisku Záturčie.