uhercik.sk

[vc_row css=”.vc_custom_1539947759266{padding-top: 80px !important;}”][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”71″ img_size=”120×120″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”474″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Mesto Martin začína budovať cyklotrasu z lokality Pltníky (Tulip) až do Vrútok. Tá bude nadväzovať na už vybudovanú časť cyklotrasy od Robotníckej ulice v meste, ktorá končí dnes práve za Tulipom. Ide o jednu z najväčších investícií do občianskej vybavenosti v Martine za posledné roky. Cyklotrasa bude slúžiť cyklistom, chodcom, bežcom, rodinám, …[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1539947286640{padding-bottom: 30px !important;}”][vc_column][rt_fancy_text_box_style title=”Vedeli ste, že :” fancy_font_size=”20″ fancy_line_height=”30″ fancy_content=”naša cyklotrasa sa bude neskôr napájať na tzv. Vážsku magistrálu, ktorá bude kopírovať rieku Váh v celej jeho dĺžke a ide o dlhodobú investíciu, ktorá bude dokopy stáť 1mld. EUR? Predpokladá sa jej dokončenie do roku 2030. ” icon_fontawesome=”fa fa-question-circle-o” add_shadow=”yes” fancytextbox_css=”.vc_custom_1539947457979{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Je skvelé, že po dlhých rokoch sa konečne vybuduje príjemná cesta okolo dominanty Turca, ktorou rieka Turiec nepochybne. Škoda len, že na Záturčie a jeho obyvateľov sa akosi pozabudlo. Záturčie totižto leží na opačnom brehu rieky Turiec než samotná cyklotrasa. Napojiť sa na cyklotrasu priamo zo Záturčia nebude možné. Dokonca dnes sa nedá priamo napojiť ani na existujúci cyklochodník, ktorý sa nachádza za štvorprúdovkou.

 

A pritom riešenie je veľmi jednoduché a už dávno pripravené. Je pripravené od doby, kedy bola spomínaná štvorprúdovka vybudovaná v deväťdesiatych rokoch. Záturčie odvtedy disponuje podchodom popod hlavnú štvorprúdovú cestu I65.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”499″ img_size=”full”][vc_single_image image=”500″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”501″ img_size=”full”][vc_single_image image=”502″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Tento podchod je však už desiatky rokov nevyužitý. Jeho stav je aký je, a za jeho výzor si môžeme zrejme sami. My Záturčania ho však využívame a vyšliapali sme si svoje cestičky. Tie sú však schodné len pokiaľ je pekné počasie, nakoľko vedú cez ďatelinové pole. Osobne som presvedčený, že stačí málo (energie aj peňazí), aby sme tento podchod sprevádzkovali. Stačí postaviť tých pár metrov chodníka a cyklochodníka k nemu a boli by sme konečne pripojení aspoň čiastočne k cyklotrasám. A podotýkam, že pozemky v tomto prípade nie sú problémom.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1539947317196{padding-bottom: 30px !important;}”][vc_column][rt_fancy_text_box_style title=”Vedeli ste, že :” fancy_font_size=”20″ fancy_line_height=”30″ fancy_content=”… stačí vybudovať 300m cyklochodníka a budeme mať prvý bezpečný prechod cez štvorprúdovku bez nutnosti ísť cez semafory.” icon_fontawesome=”fa fa-question-circle-o” add_shadow=”yes” fancytextbox_css=”.vc_custom_1539947466485{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Toto riešenie by ocenili všetci. Dobre vieme, že chodiť cez tú širokú štvorprúdovku nie je niekedy jednoduché. Pamätáme si aj nejednu tragédiu, ktorá sa tam udiala. Zvlášť keď nejdú semafory je to na ceste, kde je povolená rýchlosť 70km/h, hra o život. Akonáhle by sme sprevádzkovali tento podchod, Záturčie by malo prvé bezpečné spojenie s existujúcim cyklochodníkom popri rieke Turiec. Ľudia preferujúci dopravu na dvoch kolesách by mali bezpečný prístup do mesta v smere na Martin na aktuálnu cyklotrasu. Mamičky s kočíkmi by mali bezpečný prechod cez hlavnú cestu a priame napojenie na už vybudované cyklochodníky. Jednoducho by sme sa vyhli prechodu cez štvorprúdovku.

 

Napojenie Záturčia na podchod je prvou a nevyhnutnou podmienkou napojenia Záturčia na novobudovanú cyklotrasu. Mesto naprojektovalo novú cyklotrasu presne po opačnej strane rieky Turiec než je Záturčie. Priame napojenie na ňu smerom zo Záturčia nebude existovať. Zaujímalo by ma, prečo to nikto neriešil, no to nie je až tak podstatné.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1539947417877{padding-bottom: 30px !important;}”][vc_column][rt_fancy_text_box_style title=”Vedeli ste, že :” fancy_font_size=”20″ fancy_line_height=”30″ fancy_content=”Záturčie nemá jediné pešie spojenie s mestom Martin bez nutnosti prechodu cez štvorprúdovku, či cestu 1. Triedy?” icon_fontawesome=”fa fa-question-circle-o” add_shadow=”yes” fancytextbox_css=”.vc_custom_1539947471084{padding-bottom: 30px !important;background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Vyriešenie cyklochodníka k podchodu by so sebou prinieslo aj možnosť vybudovania lávky smerom na druhú stranu rieky Turiec, ktorá by umožnila aj 7500 obyvateľom Záturčia priamo využívať novú cyklotrasu. A nielen to. Mesto Martin dnes začína budovať športovo-relaxačný areál na Pltníkoch, kde okrem futbalových ihrísk bude aj množstvo ďalších možností na oddych, či vybláznenie. Tento areál bude presne na opačnej strane rieky Turiec a bez spomínanej lávky naň nebudeme mať priame napojenie. Budeme sa naň pozerať len cez rieku a keď tam budeme chcieť ísť, budeme si to musieť poriadne odšliapať.

 

Podobná lávka je naprojektovaná na novej cyklotrase v Priekope, kde cyklotrasa prechádza na opačnú stranu rieky Turiec. Nevidím dôvod, aby mesto neurobilo ešte jednu lávku, ktorá by napojila Záturčie na cyklotrasu. Ide o investíciu, ktorá umožní využívanie cyklotrasy aj 7500 obyvateľom Záturčia.

 

Pre všetkých, ktorí si chcú vypočuť ďalšie dôvody som si pripravil video priamo z danej lokality. Sú tam ďalšie informácie k tejto problematike. Video nájdete tu.

 

Práve z uvedených dôvodov budem presadzovať v mestskom zastupiteľstve tieto body:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1539947343772{padding-bottom: 110px !important;}”][vc_column][rt_fancy_text_box_style style_variation=”three” title=”” fancy_font_size=”0″ fancy_line_height=”0″ fancy_content=”Lávka cez rieku Turiec – napojenie na novú cyklotrasu Martin-Vrútky a budovaný športovo-oddychový areál na Pltníkoch.

Cyklochodník k podjazdu – napojenie Záturčia cyklochodníkom na existujúci podjazd pod cestou I65.” add_shadow=”yes” fancytextbox_css=”.vc_custom_1539947793780{background-color: #a6ce39 !important;}”][/vc_column][/vc_row]