uhercik.sk

[vc_row css=”.vc_custom_1539947759266{padding-top: 80px !important;}”][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”210″ img_size=”120×120″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”474″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]V posledných rokoch nám pribudlo v Záturčí pár ihrísk. Väčšinou jednoúčelových, ako napríklad hrad pre deti, ihrisko s pieskoviskom pre menších, workoutový areál pre mládež. Super, že po desiatkach rokov sa niečo do našej mestskej časti aj investovalo. Verím, že pri výstavbe sa dbalo aj na trvácnosť materiálov, nakoľko predošlé pokusy ihrísk už dnes nie sú realitou a vydržali len pár rokov.

 

Problémom niektorých plôch však je absencia tieňa. Ako relatívne mladá mestská časť máme množstvo mladých rodín s deťmi, ktorí chcú využívať práve uvedené detské ihriská. No absencia tieňa limituje ich užívanie, nakoľko v letných horúčavách sa rodičia nemajú kam uchýliť do tieňa a v niektorých prípadoch si nemajú ani kde sadnúť.

 

Druhá veľká a rastúca skupina obyvateľov Záturčia sú ľudia v produktívnom veku a staršia generácia. Mnohí chodia radi na prechádzky práve do blízkej prírody. Mnohí však chodia na prechádzky v rámci sídliska alebo starého Záturčia a radi by si niekde sadli a povedzme prečítali knihu, či noviny. Takúto možnosť však nemajú. Druhá najväčšia mestská časť v Martine nemá ani centrálnu zónu ako napríklad námestie a nemá ani vlastnú oddychovú zónu ako napríklad park.

 

Keď sa náhodou niečo v Záturčí deje, tak funkciu centrálnej plochy supluje lúka pred Základnou školou. V posledných mesiacoch pred voľbami sme boli svedkami aktivity hasičov a dobrovoľníkov v tridsať rokov zanedbávanej zóne pri strednej zastávke na sídlisku. Ľudia tam urobili kusisko skvelej práce, ktorá však mala byť podľa mňa realizovaná zo strany mesta. Je super, že takéto akcie sa robia, no otázka je, či nesuplujú to, čo by malo robiť mesto.

 

Počas tých tridsať rokov na tejto ploche vyrástlo množstvo náletových drevín a dnes panuje predstava, že na tejto ploche z nich urobia niečo ako park. Osobne si myslím, že park sa z náletových drevín nerobí. Park má byť miestom, kde sú určité typy účelovo vybraných drevín, ktoré nebudú z dlhodobého hľadiska na príťaž. Park má byť miestom na oddych a miestom, kde budeme tráviť náš voľný čas. Nechal by som návrh miesta aj rozloženia parku na odborníkoch. My ako obyvatelia by sme mali dať naše požiadavky. Či chceme park v mieste ako je uvedené, alebo v centrálnej časti okolo historického kaštieľa alebo inde.

 

Ako jediná mestská časť nemáme oddychovú zónu, centrálnu zónu a ani park. Práve z uvedených dôvodov musí mesto túto situáciu riešiť a vyriešiť. Výstavba parku nie je otázka vysokých investičných nákladov. Mesto disponuje množstvom zdrojov a možnosťami čerpania zdrojov, ktoré môžeme na tento účel použiť. Ak je možné postaviť a zrekonštruovať 17ha park v Spišskom Hrhove, nevidím problém, aby sme to nemohli dokázať v meste, ktoré má vyše 50 tisíc obyvateľov.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1539947343772{padding-bottom: 110px !important;}”][vc_column][rt_fancy_text_box_style style_variation=”three” title=”” fancy_font_size=”0″ fancy_line_height=”0″ fancy_content=”Tieň pre mamičky – výsadba vyššej zelene ako forma „tienenia“ pre rodičov na detských ihriskách.

Park v Záturčí – vybudovanie parku s lavičkami od ZŠ v smere na Martin ako centrálnej oddychovej zóny.
” add_shadow=”yes” fancytextbox_css=”.vc_custom_1541193046432{background-color: #a6ce39 !important;}”][/vc_column][/vc_row]