uhercik.sk

[vc_row css=”.vc_custom_1539947759266{padding-top: 80px !important;}”][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”209″ img_size=”120×120″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”474″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Záturčie je sídliskom, kde býva veľké množstvo mladých rodín. Boom mladých rodín z 90-tych rokov však už pomaly opadáva a naše sídlisko sa mení. Dá sa povedať, že dospelo. Rovnako nám pribúdajú seniori a je nutné sa zamyslieť nad tým, či nevieme aj v tejto oblasti niečo zlepšiť.

 

Väčšina z nás oceňuje blízkosť prírody a relatívny kľud, ktorí v našej mestskej časti panuje. Túto výhodu si užívajú rovnako obyvatelia starého Záturčia a aj sídliska. Čo však dlhodobo nie je riešeným problémom je spojenie Záturčia so zvyškom Martina.

Ak ste napríklad mamička s kočíkom, tak trávite na chodníkoch more času. No a kto nezažil cestu s kočíkom napríklad smerom do Tulipu, tak zrejme nepochopí. Je mnoho chodníkov a úsekov v Záturčí, ktoré je potrebné zrekonštruovať, no mali by sme tieto rekonštrukcie od niečoho odvíjať. Tvrdím, že je potrebné v prvom rade rekonštruovať hlavný chodník cez Záturčie, nakoľko najdlhšie chôdze absolvujeme práve po ňom. Od tohto chodníka potom rekonštruovať v každej lokalite podľa priorít jednotlivé chodníky.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1539947286640{padding-bottom: 30px !important;}”][vc_column][rt_fancy_text_box_style title=”Vedeli ste, že :” fancy_font_size=”20″ fancy_line_height=”30″ fancy_content=”Záturčie nemá jediné pešie spojenie s mestom Martin bez nutnosti prechodu cez štvorprúdovku, či cestu 1. Triedy?” icon_fontawesome=”fa fa-question-circle-o” add_shadow=”yes” fancytextbox_css=”.vc_custom_1541192179703{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]No a ako som spomínal už viackrát v iných textoch, tak Záturčie by si po 30 rokoch zaslúžilo aspoň jeden chodník, ktorý by neznamenal prechod cez nebezpečnú cestu I65 alebo I18. Jednoducho chodník, ktorý by využívali či už mamičky s deťmi, cyklisti, psíčkari, bežci alebo seniori na prechádzke. Tento 300m chodník by viedol k už desiatky rokov pripravenému podjazdu pod cestou I65 a napájal sa na už vybudovaný cyklochodník popri rieke Turiec. Jednoduché a už dávno pripravené riešenie by ocenila väčšina obyvateľov Záturčia.

 

V nadväznosti na tento chodník navrhujem rovnako lávku cez rieku Turiec, ktorá by sa napájala na novobudovanú cyklotrasu na opačnej strane rieky Turiec. Na tejto strane bude budované aj športovo-oddychové centrum na Pltníkoch a jeho výstavba umožňuje aj vybudovanie chodníka popri ceste I18 až k Priekopskej ulici.

 

Tento chodník by bezpečne priviedol každého do bodu, odkiaľ môže ísť na zastávku v Priekope, odkiaľ môže ísť do obchodného centra Campo, kde môže zbehnúť do Martinsu, či jednoducho na chodník ku Fatre. Toto riešenie je jednoduché a Záturčiu by nesmierne pomohlo.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1539947343772{padding-bottom: 110px !important;}”][vc_column][rt_fancy_text_box_style style_variation=”three” title=”” fancy_font_size=”0″ fancy_line_height=”0″ fancy_content=”Hlavný chodník – rekonštrukcia všetkých úsekov hlavného chodníka cez sídlisko Záturčie a bezbariérové napojenie až na cyklochodník pri rieke Turiec.

Bezpečne po vlastných – vybudovanie chodníka spájajúceho Záturčie s mestom cez novú lávku cez Turiec, popri I18 až k Priekopskej ulici (Priekopa/Campo/Pltníky).” add_shadow=”yes” fancytextbox_css=”.vc_custom_1541192244750{background-color: #a6ce39 !important;}”][/vc_column][/vc_row]