uhercik.sk

[vc_row css=”.vc_custom_1539947759266{padding-top: 80px !important;}”][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”90″ img_size=”120×120″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”474″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Som človek, ktorý od malička reprezentoval mesto Martin v hádzanej. Dnes sa už štvrtý rok spolu s kolegami venujem budovaniu mládežníckej akadémie THA Martin, ktorá vytvára miesto pre pohyb detí už na 8 základných školách v Turci a pracuje s vyše dvoma stovkami detí.

 

Mnohí tvrdia, že je doba, kedy deti netrávia čas na ihriskách, ale za počítačmi. Na tomto tvrdení je časť pravdy. Treba s tým niečo robiť a viem, že mesto túto otázku nerieši takmer vôbec. Suplujú to práve nadšenci ako tí, ktorí sa stretli v našom THA, či v iných športových kluboch.

 

My sme ako decká behali po všetkých Záturčianskych ihriskách, hrali sme všetky možné športy – basketbal, tenis, volejbal, futbal, hokej, nohejbal, hokejbal, … Dokonca sme si v zime robili ľadovú plochu a skúšali sme aj baseball. Dnes sa doba posunula a deti a mládež potrebujú trochu viac pozornosti. A práve tu vidím priestor pre mesto, priestor pre mestskú časť, priestor pre komunitu.

 

Máme tu mnoho betónových plôch, no život sa z nich stratil. Basketbalový kôš ihrisko nerobí. Máme tu základnú školu, ktorá nemá vonkajší areál a deti behajú po zámkovej dlažbe. Máme tu 7 basketbalových košov, no čiary ani na jednom ihrisku. Jednoducho tejto téme sa nevenuje dostatočná pozornosť.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1539947286640{padding-bottom: 30px !important;}”][vc_column][rt_fancy_text_box_style title=”Vedeli ste, že :” fancy_font_size=”20″ fancy_line_height=”30″ fancy_content=”… už bolo viackrát sľúbené vybudovanie hokejbalového ihriska alebo atletického oválu v Záturčí, no zatiaľ ani jedno nestojí?” icon_fontawesome=”fa fa-question-circle-o” add_shadow=”yes” fancytextbox_css=”.vc_custom_1541191646452{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]V oblasti športu a športovísk by sa dalo urobiť v Záturčí mnoho. Onoho času sme tu mali futbalistov, ping-pongistov, hokejbalistov, … Máme šťastie, že za riekou Turiec nám vyrastú 2 futbalové ihriská a ďalšie športové plochy. Vzhľadom na blízkosť Záturčia by sme to mali využiť. V inom bode hovorím o lávke cez Turiec, ktorá by mala byť jednoznačne vybudovaná, aby sme mali priame napojenie na tento športovo-oddychový areál.

 

V tejto lokalite sa plánuje aj Pumptrackový areál. Areál pre bikerov, ktorý by bol podobný tomu, ktorý vyrástol v Žiline. Dokonca je pripravené už aj jeho financovanie.

 

Nakoľko sme v tesnej blízkosti tohto areálu a plochy na druhej strane rieky ešte nie sú doriešené, chcel by som sa posnažiť o presun Pumptrackového areálu za budovu Základnej školy v Záturčí. Toto miesto by vyhovovalo po všetkých stránkach. Ide o odľahlejšie miesto. Nachádza sa tu ešte stále hora zeminy, ktorá by sa dala využiť práve na výstavbu tohto areálu. Vzhľadom na už pripravené financovanie by sme ako mestská časť nemuseli vynaložiť na vybudovanie areálu veľké finančné prostriedky. Dokázali by sme sa vysporiadať aj s nepekne vyzerajúcim a zarasteným ihriskom s mantinelmi v tejto časti. A v neposlednom rade by táto lokalita bola vhodná, nakoľko sa tam koncentrujú už existujúce športové plochy.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1539947317196{padding-bottom: 30px !important;}”][vc_column][rt_fancy_text_box_style title=”Vedeli ste, že :” fancy_font_size=”20″ fancy_line_height=”30″ fancy_content=”… v Záturčí stála vyhľadávaná motokrosová trať Kopanice, ktorá bola kvôli výstavbe sídliska zrušená na začiatku 90-tych rokov?” icon_fontawesome=”fa fa-question-circle-o” add_shadow=”yes” fancytextbox_css=”.vc_custom_1541191689770{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Keďže v Záturčí zmizli takmer všetky plochy a prebieha príprava výstavby spomínaného športovo-oddychového areálu, myslím si, že nastal čas na zmapovanie všetkých plôch v Záturčí a určenie využitia pre tieto plochy. Niektoré sa nachádzajú na sídlisku, niektoré vo vnútroblokoch, niektoré v starom Záturčí. Je toho dosť čo zmapovať.

 

Rovnako požiadaviek na plochy je veľa. Niečo na tréningy hasičov, niečo pre hokejbal, pre ping-pongistov sprístupniť opäť kulturák, mládež so skateboardami, či bicyklami a v neposlednom rade pre bežcov a školákov napríklad atletický ovál. Jednoducho to treba dať všetko dokopy a pripraviť, aby všetky generácie mali možnosť pre športovo-relaxačné vyžitie.

 

Dalo by sa nasľubovať veľa v tejto oblasti, no všetko treba riešiť dlhodobo. Preto by som bol rád, keby sa podarili aspoň nasledovné dve veci, ktoré by umožnili rozvoj tejto oblasti do budúcnosti.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1539947343772{padding-bottom: 110px !important;}”][vc_column][rt_fancy_text_box_style style_variation=”three” title=”” fancy_font_size=”0″ fancy_line_height=”0″ fancy_content=” Pumptrack areál – prerobenie starého hokejbalového ihriska za školou na bike areál ako doplnkovú časť areálu Pltníky.
Využitie betónových plôch – pasportizácia športových plôch a definovanie ich využitia.
” add_shadow=”yes” fancytextbox_css=”.vc_custom_1541191737197{background-color: #a6ce39 !important;}”][/vc_column][/vc_row]